Женската репрезентација на Македонија до 19 години ќе одржи тренинг камп во Анталија

Објавено на 11 Февруари, 2022 во Вести, До 19 год жени


Младата женска репрезентација на Македонија до 19 години на 14 февруари патува за турска Анталија каде што ќе одржи тренинг камп и ќе одигра три контролни средби.

Првиот контролен меч на програмата е на 16 февруари против Белорусија, три дена подоцна ќе одиграме втор контролен против Белорусија, а последниот натпревар е закажан на 22 февруари против екипата на Звезда Перм (2005) од Русија.

Селекторот на нашата младата женска селекција, Астрит Мерко за тренинг кампот и подготовките во Анталија ги повика следните фудбалери:

Голмани: Берна Кабакчи (Берг, Холандија), Јана Луба Зврлевска (Скопје 2014);

Одбрана: Александра Јовановска (Борец), Едина Сулејмани (Асс Јунајтед), Ана Милчевска (СЦ Истатов 2015), Викторија Недева (Тиверија), Миа Головска (Скопје 2014), Сара Ефтинџиовска (Деспина), Дајана Ристовска (Асс Јунајтед);

Среден ред: Маја Стојановиќ (Речица), Лилјана Бошнаковска (Скопје 2014), Ера Стеблева (Асс Јунајтед), Радица Велкова (Тиверија), Ангела Зафировска (Шкендија), Кристина Мојсоска (Асс Јунајтед);

Напад: Теа Божиновска (Скопје 2014), Николина Петровска (Топ Гол), Оливера Чоклеска (Асс Јунајтед), Бојана Петкова (Сц Истатов 2015), Еда Далипи (Асс Јунајтед), Ангела Тасеска (Хаммаркулленсбк, Шведска), Ивана Кузмановска (Лондон Сити);


   
   
Актуелности

21.11.2022    Вести

ЕДЕН ТИМ ЗА ДЕТСКИТЕ ПРАВА

Децата го преземаа теренот на пријателски фудбалски натпревар, со повик сите да се здружат за правата на децата...

Календар
А репрезентација