Женската репрезентација до 19 години со триумф против Кипар го заврши квалификацискиот турнир во Белорусија

Објавено на 26 Октомври, 2021 во Вести, До 19 год жени


Македонската женска репрезентација до 19 годинисо триумф против Кипар од 4:2 го заврши квалификацискиот турнир во Белорусија за пласман во А квалификациската група за ЕП.

Нашата млада женска селекција со две победи (Фарски Острови и Кипар) и пораз (Белорусија) заврши на второто место во групата.

Македонската селекција на денешниот натпревар имаше негатива од два гола. Кириакиди и Замани во 21 и 24. минута донесоа предност за Кипар, но потоа следуваше целосен пресврт во наша корист. Николовска во 35. минута намали на 1:2, а во второто полувреме Викторија Недева со два гола донесе водство на Македонија од 3:2.  Велкова ги постави конечните 4:2 во последната минута од натпреварот. 

Белорусија заврши како првопласирана во нашата група со максимален учинок. 

   
   
А репрезентација