Започна Лигата на Б-тимови

Објавено на 16 Септември, 2014 во Вести


Денеска во ораганзација на Фудбалската Федрација на Македонија стартуваше лигата на Б тимови. На стартот беа постигнати следните резултати: 1. КОЛО – ПРВА „Б“ ЛИГА :  Металург – Шкендија 1-1 (3′ Наумоски (М), 67′ Асани (Ш)) Вардар – Силекс 2-0 (4′ Иванов, 57′ Распашковски) Работнички – Пелистер 1-0 (70′ Чурлинов) Табела: Вардар 3, Работнички 3, Металург 1, Шкендија 1, Пелистер 0, Силекс 0. 

Во Ѓорче Петров, Вардар славеше победа со головите на Димитар Иванов кој погоди во 4. минута и Васко Распашковски во 57. минута, додека на терените на во спортскиот комплекс во „Ќуќата на Фудбалот“ тимот на Работнички славеше минимална победа во дуелот со Пелистер а средбата Металург - Шкендија заврши 1-1. 

Второто коло во фудбалската „Б“ лига се игра на 30. септември од 15,30 часот.

 1. КОЛО – ПРВА ЛИГА „Б“

 Вардар – Силекс 2-0 (4′ Иванов, 57′ Распашковски)

 Работнички – Пелистер 1-0 (70′ Чурлинов) 

 Металург – Шкендија 1-1 (3′ Наумоски (М), 67′ Асани (Ш)) 

 Табела: Вардар 3, Работнички 3, Металург 1, Шкендија 1, Пелистер 0, Силекс 0   
   
А репрезентација