У-17: Нерешено против Романија во Букурешт

Објавено на 20 Јуни, 2014 во До 17 год

Македонската репрезентација до 17 години одигра нерешено 2:2 во Букурешт против Романија на вториот контролен натпревар меѓу двете селекции.

Јанис Хаџи, синот на легендарниот романски фудбалер Георге Хаџи со гол од пенал ги спаси домашните играчи од пораз на домашен терен. Додев во 37. и Ристовски во 64. минута беа стрелци на головите за македонската репрезентација. Велкота во 27. и Хаџи во 73. минута погодија за селекцијата на Романија.

РОМАНИЈА – МАКЕДОНИЈА 2:2 (1:1)

(Велкота 27`, Хаџи 73` – Додев 37`, Ристовски 64`)

РОМАНИЈА: Базоанка, Монтреану, Гита, Гиша, Фридрих, Костаке, Танасе, Чиобану, Цесап, Михалчеа, Велкота. Играа уште: Поиана, Килиан, Оаида, Коман, Хаџи, Греку

МАКЕДОНИЈА: Јанков, Каракабаков (Стојковски 41`), Митрев, Чуљевиќ (Личина 61`), Гичевски, Хани (Садики 79`), Агуши, Додев, Здравковски, Маневски (Абаз 54`), Ристовски (Мустафиќ 79`).

На првиот дуел кои го одгираа двете репрезентации Романија славеше со 4:1. Нашата репрезентација предводена од Боби Стојкоски се подготвува за октомврискиот квалификациски циклус на Кипар кога за противници ги имаме силните Англија, Франција и домашната селекција на Кипар.
   
   
Актуелности

16.04.2024    Вести

ФФМ и федерациите од регионот со безусловна поддршка за Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусл...

Календар
А репрезентација