Столе Димитриевски поради позитивен тест на Ковид-19 нема да допатува во Скопје. Мартин Богатинов добива повик за голманската позиција

Објавено на 01 Септември, 2020 во Вести, Вести


Голманот на македонската А репрезентација, Столе Димитриевски е позитивен на вирусот „Ковид-19“ и нема да допатува во Скопје за подготовките на А репрезентацијата за натпреварите против Ерменија и Грузија. 

Во текот на вчерашниот ден, пред полетување за Скопје, нашиот репрезентативен голман ги добил резултатите од тестирањето кој за жал, покажале присуство на вирусот Ковид-19. 

Селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски прати дополнителен повик на голманската позиција за Мартин Богатинов од кипарски Етникос Ахна.

Исто така, поради повреда на предната ложа (Qudriceps), подготовките на А селекцијата ги завршува Даниел Аврамовски. Аврамовски и пред почетокот на подготовките беше под знак прашалник за настап, а сериозноста на повредата е причина што фудбалерот на турски Кајсериспор нема да може да биде во комбинација за настап на двата натпревари од Лига на нации против Ерменија и Грузија. 
   
   
Актуелности
Календар

07 Окт

16:00 Фарски Острови - Македонија
    У21 квалификации за Европско

08 Окт

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    А репрезентација квалификации за Светско

11 Окт

20:45 Македонија - Германија
    А репрезентација квалификации за Светско
А репрезентација