Милевски го соопшти списокот со повикани фудбалери за Италија и Англија

Објавено на 09 Ноември, 2023 во Вести, Вести


Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот со повикани фудбалери за квалификациските натпревари за ЕП 2024 против Италија (17. ноември) во Рим и против Англија во Скопје (20. ноември). 

На списокот на селекторот Благоја Милевски за последните два меча од квалификацискиот циклус се наоѓаат следните 25 фудбалери: 

ГОЛМАНИ

Столе ДИМИТРИЕВСКИ - Рајо Ваљекано, Шпанија

Дамјан ШИШКОВСКИ - Докса, Кипар

Игор АЛЕКСОВСКИ - Работнички


ОДБРАНА

Висар МУСЛИУ - Падерборн, Германија

Тодор ТОДОРОВСКИ - ЗТЕ, Унгарија

Никола СЕРАФИМОВ - Фехервар, Унгарија

Јован МАНЕВ - Осјек, Хрватска

Езѓан АЛИОСКИ - Ал Ахли, Саудиска Арабија

Бојан ДИМОСКИ - Акрон, Русија

Ахмет ИЉАЗОВСКИ - Хвидовре, Данска

Стефан АШКОВСКИ - Раднички Ниш, Србија


СРЕДЕН РЕД

Енис БАРДИ - Трабзонспор, Турција

Тихомир КОСТАДИНОВ - Пјаст Гливице, Полска

Аријан АДЕМИ - Динамо Загреб, Хрватска

Јани АТАНАСОВ - Краковија, Полска

Агон ЕЛЕЗИ - Вараждин, Хрватска

Давид БАБУНСКИ - Мезоковешд, Унгарија

Исник АЛИМИ - Сепси, Романија 


НАПАД:

Бојан МИОВСКИ - Абердин, Шкотска

Милан РИСТОВСКИ - Спартак Трнава, Словачка

Дарко ЧУРЛИНОВ - Барнли, Англија 

Елиф ЕЛМАС - Наполи, Италија

Ердон ДАЦИ -  Вестерло, Белгија

Александар ТРАЈКОВСКИ - Хајдук, Хрватска

Димитар МИТРОВСКИ - Вараждин, Хрватска


Официјалниот собир на нашата најдобра селекција за претстојните пресметки против Италија и Англија е закажан за 13. ноември во хотел Хилтон во Скопје.    
   
А репрезентација