Македонската женска селекција ќе одигра два квалификациски натпревари со Летонија и Словенија

Објавено на 29 Март, 2024 во Вести, А репрезентација жени


Женската А репрезентација на Македонија со новиот селектор го започнува циклусот на квалификации (лига фаза) за пласман на Европско првенство кое 2025 година ќе се одржи во Швајцарија.

На почетокот на април, нашата женска селекција ќе одигра два квалификациски натпревари против Летонија и Словенија.

На 5. април во Рига ќе и гостуваме на селекцијата на Летонија, со почеток во 17. часот. На 9. април. на домашен терен ја пречекуваме селекцијата на Словенија. Дуелот против Словенија ќе биде одигран на тренинг центарот „Петар Милошевски", со почеток во 15. часот.

Новиот селектор, Александар Андов, за квалификациските мечеви со Летонија и Словенија се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

ГОЛМАНИ:

Берна Кабакчи   Карсон, САД

Викторија Панчурова   Тиверија

Миа Петровска   Бохум, Германија

ОДБРАНА:

Ана Милчевска   Ланчкахути, Грузија

Ане Бошевска   Тиверија

Павлинка Николовска   Љуботен

Викторија Недева   Тиверија

Елена Петровска   Љуботен

Кристина Мојсоска   Ас Јунајтед

Елена Панеска   Каменица Саса

СРЕДЕН РЕД:

Оливера Цоклеска   Ас Јунајтед

Радица Велкова   Каменица Саса

Хава Мустафа   Шкендија

Александра Марковска   Љуботен

Марјана Нацева   Борусија Дортмунд, Германија

Мила Талевска   Атлетико

Икмете Лимани   Св Веинберг 67, Германија

Наташа Андонова   Леванте, Шпанија

НАПАД: 

Јилза Максути   Ас Јунајтед

Афродита Салихи   Шкендија

Теодора Шопов   Тиверија

Стефанија Маринковска   Каменица Саса

Гентијана Рочи   Купс, Финска

Македонската женска репрезентација на 1. април и официјално ќе започне со подготовки за квалификацискиот циклус за пласман на Европско првенство 2025 година.


   
   
Актуелности

08.04.2024    Вести

Македонија до 14 години: Второ реми без голови против Турција

Неџат Шабани: Бевме подобар противник и заслуживме барам победа на еден од двата натпревари....

06.04.2024    Вести

Женската репрезентација до 19 години запиша нова победа

Селекцијата на Астрид Мерко славеше со 2:0 против Литванија....

Календар
А репрезентација