Македонија до 21 година го одработи првиот тренинг во Белград. Јован Манев: Веруваме во успех на дуелот со Србија

Објавено на 22 Март, 2022 во Вести, До 21 год


Репрезентацијата на Македонија до 21 година пристигна во Белград, каде што ја очекува пресметката со Србија во рамките на квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство 2023 година во Романија и Грузија.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски денеска во позитивна и одлична атмосфера го одработија и првиот тренинг по пристигнувањето во главниот град на нашиот северен сосед.

Еден од клучните играчи во одбраната на штипска Брегалница во тековната сезона во ПМФЛ и неизоставен член на националниот тим до 21 година, Јован Манев даде свое видување за претстојниот дуел против Србија.

„Одработивме одлични тренинзи во Скопје, а денеска го имавме и првиот по пристигнувањето во Србија, на комплексот на Фудбалскиот сојуз на град Белград. Стоиме цврсто со нозете на земја, знаеме дека имаме шанси да се бориме за позитивен резултат, веруваме во нашите квалитети, од меч во меч се подобруваме и се надевам дека ќе продолжиме во тој ритам. Имаме одлична група на фудбалери, сите заедно веруваме во успех. Ја имаме подршката од селекторот и неговиот стручен тим, веруваат дека можеме да оствариме успех не само на мечот со Србија, туку и на средбите против Фарски Острови, Украина и Ерменија, Нема да биде лесно да се победи Србија, но не и невозможно. Го респектираме противникот, се работи за репрезентација која има голем квалитет и потенцијал, но имаат и недостатоци. Треба да бидеме смирени, фокусирани во текот на сите 90. минути и да ги искористиме можностите што ќе ни се укажат."

На 24. март нашите млади фудбалери играат против Србија во Белград со почеток од 17:00 часот, а на 29. март, на стадионот „Тодор Проески" од 18:00 часот ја пречекуваме селекцијата на Фарски Острови.
   
   
А репрезентација