Македонија до 21 година без пораз речиси две години, втора најдолга серија во Европа

Објавено на 30 Март, 2017 во Вести, До 21 год


Македонската репезентација до 21 година заедно со Португалија ја има најдолгата серија без пораз на официјални натпревари. Селекцијата која ја предводи Благоја Милевски нема пораз на 13 натпревари во низа. Фудбалските херои кои го изборија историскиот пласман на Европското првенство во Полска немаат пораз од 11. јуни 2015 година кога во првиот квалификациски натпревар за пласман на ЕУРО 2017 загубија на гостувањето во Исланд. Португалија која играше финале на последното Европско првенство, исто така има двоцифрен број натпревари без пораз. Нашите противници во Б групата од ЕУРО 2017 немаат пораз на последните 19 натпревари.

Под водство на Благоја Милевски селекцијата на Македонија има само еден пораз на 17 натпревари. Победата на последниот меч против Бугарија беше вкупно 11-та за нашата репрезентација под водство на Милевски.

Пријателски натпревари: 5 победи / 2 нерешени / 0 порази

13. октомври   2014.   Македонија – Романија 2:1

16. ноември   2014.   Македонија – Црна Гора 1:0

30. март   2015.   Словенија – Македонија 1:1

07. септември 2015.   Македонија – Австралија 3:1

01. јуни   2016.   Македонија – Белорусија 1:1

24. март   2017.   Македонија – Црна Гора 2:0

28. март   2017.   Македонија – Бугарија 1:0

Квалификациски натпревари: 6 победи / 3 нерешени / 1 пораз

11. јуни   2015.   Исланд – Македонија 3:0

05. септември 2015.   Македонија – Украина 1:0

13. октомври   2015.   Северна Ирска – Македонија 1:2

15. ноември   2015.   Македонија – Франција 2:2

24. март   2016.   Македонија – Исланд 0:0

28. март   2016.   Франција – Македонија 1:1

27. мај   2016.   Украина – Македонија 0:2

02. септември 2016.   Шкотска Македонија 0:1

06. септември 2016.  Македонија – Северна Ирска 2:0

11. октомври   2016.  Македонија – Шкотска 2:0

Нашиот прв противник на Европското првенство во Полска, селекцијата на Шпанија нема пораз на последните девет натпревари. Македонија на 17. јуни против четирикратниот првак Шпанија го започнува континенталниот шампионат. На 20. јуни играме против Португалија. Првите две пресметки го играме во Гдиња, додека последниот натпревар од групната фаза на 23. јуни го играме против Србија во Бидгошч.

   
   
А репрезентација