Македонија до 19 години (жени): Убедлива победа против Луксембург на квалификациски турнир во Ерменија

Објавено на 24 Октомври, 2023 во Вести, До 19 год жени


Македонската женска репрезентација до 19 години со победа против Луксембург го започна квалификацискиот турнир од Лига Б (рунда 1) за пласман во квалификации, Лига А за Елитна рунда за ЕП.

На турнирот во Ерменија, македонската репрезентација денеска со убедливи 4:0 славеше против Луксембург. 

Стрелци на головите за селекцијата која ја предводи Астрит Мерко беа Веса Села во 20. минута, Билјана Панеска ја удвои предноста пред крајот на првото полувреме, а во продолжението погодија Јована Павловска во 52. и Симона Мајер во 68. минута. 

Во составот на нашата селекција на турнирот на кои учествуваат репрезентациите на Ерманија, Луксембург и Украина се наоѓаат 20 фудбалерки: 

Голмани: Кристина Павловска (Шкендија), Натали Талевска (Топ Гол);

Одбрана: Еда Далипи (Ас Јунајтед), Слаѓана Ѓоргиева (Тиверија), Ива Јованоска (Љуботен), Росана Китановска (Љуботен), Катерина Петкова (Истатов); 

Среден ред: Аријана Ајдари (Хомбург, Германија), Диана Алуши (Ас Јунајтед), Ива Јосифова (Тиверија), Симона Мајер (Макаби, Израел), Сара Мена (Ас Јунајтед), Ивана Милевска (Топ Гол), Рона Рустеми (Шкендија), Миа Велинова (Скопје);

Напад: Теодора Далческа (Ас Јунајтед), Билјана Панеска (Тиверија), Јована Павловска (Цевитана), Веса Села (Ас Јунајтед)

На 27. октомври, Македонија се соочува со домашната Ерманија, а турнирот го затвораме во меч со Украина на 30. октомври.    
   
Актуелности

16.04.2024    Вести

ФФМ и федерациите од регионот со безусловна поддршка за Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусл...

Календар
А репрезентација