Македонија до 18: Два контролни натпревари против Словачка

Објавено на 11 Ноември, 2022 во Вести, До 17 год


Младата репрезентација на Македонија до 18 години во ноември ќе одигра два контролни натпревари против соодветната селекција на Словачка.

Првиот контролен дуел ќе биде одигран на 16 ноември, три дена подоцна на програмата е втората контролна пресметка помеѓу овие две селекции.

Натпреварите ќе бидат одиграни на градскиот стадион во Штип.

Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 18 години, Тони Јакимовски, за претстојните контролни средби, се одлучи да ги повика следните фудбалери:

Голмани: Давид Стојановиќ (Македонија Ѓ.П.), Љупчо Џеков (Академија Пандев), Или Зибери (Шкендија);

Одбрана: (Вардар), Андреј Аризанковски (Победа), Даниел Марковски (Хелсенборг, Шведска), Абиола Бамијоко (Сампдорија, Италија), Хадис Таири (Охрид), Димитар Порчу (Вардар);

Среден ред: Адриан Зенделовски (Малме, Шведска), Кире Стојанов (Академија Пандев), Дино Михолов (Брегалница), Фикрет Ливорека (Скопје), Теодор Николовски (Работнички), Лорик Мухтари (Либек, Германија), Лорик Каба (Шкендија), Дестан Адили (Работнички), Алтин Нурединовски (Вардар), Умерфарук Сулејман (Шкупи);

Напад: Хакија Цановски (Сент Гален, Швајцарија), Александар Богдановски (Работнички);

Собирот на репрезентацијата на Македонија до 18 години е закажан на 15 ноември, во 10 часот пред тренинг центарот на ФФМ.
   
   
Актуелности

08.04.2024    Вести

Македонија до 14 години: Второ реми без голови против Турција

Неџат Шабани: Бевме подобар противник и заслуживме барам победа на еден од двата натпревари....

06.04.2024    Вести

Женската репрезентација до 19 години запиша нова победа

Селекцијата на Астрид Мерко славеше со 2:0 против Литванија....

Календар
А репрезентација