Македонија до 17 забележа пораз со 3:0 од Исланд на отворањето на мини квалификацискиот турнир во Скопје

Објавено на 25 Октомври, 2022 во Вести, До 17 год


Младата репрезентација на Македонија до 17 години забележа пораз со 3:0 од соодветната селекција на Исланд во рамките на првото коло од квалификацискиот натпревар за пласман на Европско првенство што ќе се одржи во Унгарија 2023 година.

На тренинг центарот „Петар Милошевски", репрезентацијата на Исланд одигра одличен натпревар, успеа да ги искористи нашите грешки во одбраната и да забележи многу значајна победа во борбата за пласман во елитната рунда на квалификации.

Стрелец на два погодоци за репрезентацијата на Исланд беше Гудјохнсен. Кјатарсон во 25. минута од натпреварот го отвори резултатот. Шест минути подоцна Гудјохнсен погоди за зголемување на предноста на 2:0.

На почетокот на второто полувреме, Гудјохнсен со својот втор погодок ги постави конечните 3:0.

Македонија: Вргов, Мемиши, Мелиќи, Јовановиќ, Велков, Димитријевски, Љубевски, Манојлов, Елмас, Алији, Ајетович;

Резерви: Али, Алиу, Дејановски, Хаџибулиќ, Коцев, Младеновски, Подрграѓа, Сековски, Стојковски;

Селектор: Вујадин Станојковиќ;

Во вториот натпревар од групата 9, Франција ја оправда фаворитската улога и славеше убедлива победа со 4:0 над Лускембург.   
   
А репрезентација