Македонија до 15: Развоен турнир во Црна Гора за девојки родени 2009 - 2010

Објавено на 06 Јуни, 2024 во Вести, До 17 год жени


Младата женска фудбалска репрезентација на Македонија до 15 години ќе учетствува на меѓународниот развоен турнир (девојки родени 2009 - 2010).

Меѓународниот турнир ќе се одржи во Подгорица, Црна Гора во период од 8 до 15 јуни.

Покрај нашата селекција, учество ќе земат домаќинот Црна Гора, Хрватска и Босна и Херцеговина.

Првиот меч во рамките на турнирот го играме со Црна Гора на 8. јуни.

Три дена подоцна силите ќе ги одмериме со Хрватска. 

Последниот натпревар од турнирот ќе го играме со Босна и Херцеговина.

За развојниот турнир повикани се следните фудбалерки:

ГОЛМАНИ:

Евгенија Велјановска   Скопје 2014

Мине Димитриевски   Скопје 2014

ОДБРАНА:

Андреа Алексовска   Топ Гол

Јована Наумовска   Скопје 2014

Тамара Лазеска   Билјанини Извори

Ванеса Давиткова   Кочани

Рејхане Нухи   Скопје 2014

Анастасиа Алјаковска   Цевитана

Бесарта Фида   Истатов

СРЕДЕН РЕД:

Уна Јошевска   Скопје 2014

Ема Нановска   Истатов

Елена Наумоска   Скопје 2014

Елена Мацевска   Ас Јунајтед

Ане Велковска   Скопје 2014

НАПАД:

Јована Стојанова   Фудбал Старс

Розита Пецева   Тиверија

Ангелина Јованоска   Љуботен

Лина Мицоска   Кочани

Тамара Атанасовска   Скопје 2014

Нина Манасијева
   
   
А репрезентација