Куп на Македонија: Македонија Ѓ.П. - Академија Пандев на 22. мај во 18:30 часот на Националната арена

Објавено на 25 Април, 2019 во Куп на Македонија, Вести


Финалето од Купот на Македонија меѓу МАКЕДОНИЈА Ѓ.П. и Академија ПАНДЕВ ќе се одигра на 22. мај на Националната арена „Тодор Проески“ со почеток во 18:30 часот.

Македонија Ѓ.П. по третпат ќе игра за титулата во Купот на Македонија. Академија Пандевќе дебитира во финален натпревар. Тимот од скопската населба Ѓорче Петров го освои трофејот во сезоната 2005/06 кога беше совладана Шкендија со 3:2. Три години подоцна Македонија ЃП загуби од Работнички со 2:0, а по една деценија ќе има нова шанса за освојување на пехарот од Купот на Македонија. Академија Пандев минатата сезона по изведување на пенали загуби од Пелистер во полуфиналето.

1992/93   Вардар - Пелистер 1:0
1993/94   Силекс - Пелистер 1:1 (4:2) пенали
1994/95   Вардар   - Силекс 2:1
1995/96   Слога Југомагнат - Вардар   0:0 (5:3)   пенали
1996/97   Силекс - Слога Југомагнат 4:1
1997/98   Вардар - Слога Југомагнат 2:0
1998/99   Вардар - Слога Југомагнат 2:0
1999/00   Слога Југомагнат - Победа 6:0
2000/01   Пелистер - Слога Југомагнат 2:1
2001/02   Победа - Цементарница 3:1
2002/03   Цементарница - Слога Југомагнат 4:4 (3:2) пенали
2003/04   Слога Југомагнат - Напредок 1:0
2004/05   Башкими - Маџари Солидарност 2:1
2005/06   Македонија Ѓорче Петров - Шкендија 3:2
2006/07   Вардар - Победа 2:1
2007/08   Работнички Кометал - Милано 2:1
2008/09   Работнички - Македонија Ѓорче Петров 1:1 (6:5) пенали
2009/10   Тетекс - Работнички 3:2
2010/11   Металург - Тетекс 2:0
2011/12   Ренова - Работнички 3:1
2012/13   Тетекс - Шкендија 1:1 (6:5) пенали
2013/14   Работнички - Металург 2:0
2014/15   Работнички - Тетекс 2:1
2015/16   Шкендија - Работнички 2:0
2016/17   Пелистер - Шкендија 0:0 (4:3) пенали
2017/18   Шкендија - Пелистер 3:0
2018/19   Македонија ЃП - Академија Пандев
   
   
А репрезентација