Кирил Изов го објави списокот на фудбалерки за квалификациските натпревари со Летонија и Луксембург

Објавено на 18 Октомври, 2021 во А репрезентација жени


Женската А репрезентација на Македонија ги продолжува европските квалификации за пласман на Светското првенство што ќе се одигра во Австралија и Нов Зеланд 2023 година.

Нашата селекција на 21. Октомври гостува во Рига против Летонија, а на 26. Октомври на домашен терен во Охрид, ја пречекуваме репрезентацијата на Луксембург.

Селекторот, Кирил Изов за квалификациските дуели ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Магдалена Лекоска (Љуботен), Кристина Павловска (Деспина), Верица Колевска (Скопје 2014);

Одбрана: Сара Коларовска (Скопје),  Павлинка Николовска (Каменица Саса), Катерина Милеска (Деспина), Елена Панеска (Каменица Саса), Ане Бошеска (Тиверија), Синдис Положани (Ас Јунајтед), Теодора Ѓорѓиевска (Борец), Христина Јошевска (Каменица Саса);

Среден ред: Елена Петровска (Скопје), Наташа Андонова (Леванте, Шпанија), Хава Мустафа (Шкендија), Јана Чубриновска (Деспина), Елма Шемсовиќ (Борец), Александра Марковска (Скопје);

Напад: Радица Чонева (Истатов), Улза Максути (Ас Јунајтед), Афродита Салихи (Шкендија), Гентјана Рочи (Купс, Финска), Теодора Јанковска (Деспина), Кристина Петрушевска (Истатов), Ана Димитровска (Каменица Саса);

Македонската селекција е во групата „Д“ со Англија, Австрија, Северна Ирска, Луксембург и Летонија.

   
   
А репрезентација