ЕУРО 2017: Официјален тренинг спроти натпреварот со Србија

Објавено на 19 Јуни, 2017 во Вести, До 21 год


Селекторот репрезентацијата на Македонија, Благоја Милевски на прес - конференција пред утрешниот натпревар против Србија од Европското првенство најави дека фудбалерите ќе се обидат да одиграат на нивото од пресметката против Шпанија. Милевски вели дека

-Ние сме концентрирани единствено на нашата игра, а не на онаа на противникот, иако многу добро знаеме дека имаат одлични поединци кои играат во Англија, Германија, Италија. По поразот од шпанците им кажав на фудбалерите и натаму силно да веруваат во своите квалитети, да ги држат главите гордо високо. Ќе продолжиме да го негуваме и натаму тимскиот дух во репрезентацијата, слично како што беше и на првиот натпревар со Шпанија, иако високиот пораз носи горчлив вкус. Ќе играме офанзивно секако, затоа што поинаку не знаеме и не сакаме да играме. Ако можевме против Шпанија да имаме 24 успешни напади, сигурно можеме и против Србија, рече Милевски прес-конференција во Бидгошч.

- Утрешниот натпревар со Србија е клучниот за нас на овој шампионат. Знаеме дека не очекува исклучително тежок дуел, но ние веќе се навикнавме на тоа. За никој од нас првенството не е завршено, и покрај високиот пораз од Шпанија. Напротив веруваме дека резултатски можеме да се вратиме. Играме против светските шампиони до 20 години. Ова е балканско дерби. Се надевам дека ќе бидеме на нивото од првиот натпревар со Шпанија, но овојпат резултатот ќе биде во наша корист, изјави капитенот на утрешниот натпревар Бобан Николов.
   
   
А репрезентација