Друловиќ: Заслужуваме и малку спортска среќа на претстојните натпревари

Објавено на 25 Септември, 2015 во Вести, Квалификации ЕУРО 2016, Вести


Селекторот на А репрезентацијата на Македонија. Љубинко Друловиќ по објавувањето на списокот на повикани фудбалери на прес конференција ги сподели очекувањата спроти квалификациските натпревари против Украина на 9 Октомври на Националната арена „Филип Втори" и против Белорусија на гости три дена подоцна.

„ Имаме повикано неколку нови фудбалери кои со игрите во своите клубови заслужија да се најдат на мојот список. Жал ми е за некои млади играчи на кои нема да можам да сметам, а заслужија да бидат повикани, бидејќи во овој момент приоритет е младата репрезентација Делуваме како тим, од натпревар во натпревар играме се подобро и подобро. Има простор за напредок, а се надевам дека во иднина и резултатите ќе бидат подобри. Иван Тричковски игра во одлична форма во доста добар европски клуб како што е Легија. Еден многу квалитетен играч кој може да го подигне тимот на едно повисоко ниво со квалитетот кој го поседува, а е неоспорен. Со себе носи едно големо искуство и може да биде од голема корист за нас, посебно во делот на реализацијата каде што имавме големи проблеми на последните квалификациски натпревари. Дуелот против Украина е од големо значење за нас, доколку одиграме како со Шпанија, можеме да се надеваме и на нешто повеќе. На пресметката против Шпанија игравме многу добро како тим. Сепак од тој натпревар можеме да бидеме задоволни само од играта, но не и од резултатот. Искрено се надевам дека на следните квалификациски натпревари ќе не послужи и таа спортска среќа која не беше на наша страна против Луксембург и Шпанија", вели селекторот на А репрезентација на Македонија, Љубинко Друловиќ.
   
   
Актуелности

21.11.2022    Вести

ЕДЕН ТИМ ЗА ДЕТСКИТЕ ПРАВА

Децата го преземаа теренот на пријателски фудбалски натпревар, со повик сите да се здружат за правата на децата...

Календар
А репрезентација