Женска репрезентација до 16 години: Развоен турнир во БиХ

Објавено на 17 Април, 2024 во Вести, До 17 год жени


Младата женска репрезентација на Македонија до 16 години во периодот од 16 до 24 април учествува на меѓународниот Уефа развоен турнир што се одржува во Босна и Херцеговина.

Нашите млади фудбалерки ќе одиграат три натпревари, а за противници ќе ги имаат селекциите на Словенија, Украина и домаќинот, БиХ.

Првиот натпревар го играме против домаќинот на турнирот, селекцијата на БиХ. Во втората пресметка ќе се соочиме со Украина. Во последното коло играме против селекцијата на Словенија.

Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 16 години, Катерина Милеска, за развојниот турнир, се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

ГОЛМАНИ:

Теа Сапунџиев    Истатов

Евгенија Вењановска   Скопје

ОДБРАНА:

Арба Мерко   Ас Јунајтед

Јована Јованоска   Цевитана

Андреа Коловска   Љуботен

Искра Смилевска   Скопје

Михаела Марковска   Топ Гол

Теодора Јоновска   Топ Гол

Ема Нановска   Истатов

Лина Луканова   Ас Јунајтед

СРЕДЕН РЕД:

Леонтина Пржолева   Тиверија

Теона Галабовска   Тиверија

Ева Величковска   Љуботен

Блехана Алиевска   Топ Гол

Теодора Настова   Скопје

НАПАД:    

Настасја Накова   Скопје

Розита Пецева   Тиверија

Уна Јосевска   Скопје

Меланија Грозданова   Скопје

Ана Марија Цветкова  Лангус, Холандија
   
   
А репрезентација