Македонија до 17 години поразена од Франција со 4:0

Објавено на 28 Октомври, 2022 во Вести, До 17 год


Младата репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски" го забележа вториот пораз во овие квалификации од фаворитот во групата, селекцијата на Франција.

Триколорите во второто коло од групата 9 во рамките на квалификациите за пласман на ЕП против Македонија славеа победа со убедливи 4:0, оправдувајќи ја фаворитската улога на денешната средба.

Стрелец на првиот погодок за Франција беше Крупи во 22. минута. Четири минути подоцна Бунеб погоди за предност на полувреме од 2:0. Анес Мељиќи во последните минути од првото полувреме заработи директен црвен картон.

Во продолжението, репрезентацијата на Франција постигна уште два погодоци. Ламборде во 71. минута постигна погодок за водство од 3:0. Конечните 4:0 беа дело на Мепију во 79. минута од средбата.

Во последното коло од мини квалификацискиот турнир, избраниците на селекторот Вујадин Станојковиќ ќе играат против селекцијата на Луксембург.

Во вториот натпревар од денешната програма, на стадионот на Македонија Ѓ.П. селекцијата на Исланд забележа победа над Луксембург со 3:1.

Македонија: Вргов, Ајетовиќ, Љубевски, Мељиќи, Али, Подграѓа, Јовановиќ, Коцев, Манојлов, Сековски, Алији;

Селектор: Вујадин Стганојковиќ;

   
   
Актуелности

08.04.2024    Вести

Македонија до 14 години: Второ реми без голови против Турција

Неџат Шабани: Бевме подобар противник и заслуживме барам победа на еден од двата натпревари....

06.04.2024    Вести

Женската репрезентација до 19 години запиша нова победа

Селекцијата на Астрид Мерко славеше со 2:0 против Литванија....

Календар
А репрезентација