Македонија до 16 години ќе одржи тренинг камп во Кичево

Објавено на 21 Февруари, 2022 во Вести, До 17 год


Селекторот на младата репрезентација на Македонија до 16 години, Вујадин Станојковиќ во периодот од 20. до 26. февруари ќе одржи тренинг камп во Кичево.

Во склоп на подготовките, предвидено е да се одигра една контролна средба. Нашите фудбалери во пријателски дуел ќе ги одмерат силите со младата екипа на Црвна Звезда на 24. февруари, на градскиот стадион „Билјанини извори” во Охрид со почеток од 14:00 часот.

Селекторот Вујадин Станојковиќ за кампот и подготовките во Кичево ги повика следните фудбалери:

ГолманиСлаве Вргов (Академија Пандев), Спаско Ахтаров (Македонија Ѓ.П.), Амар Хаџибулиќ (Работнички);

ОдбранаАндреј Велков (Брегалница), Анес Мелиќи (Шкендија), Никола Стојковски (Шкендија), Генц КЌику (Работнички), Андреј Љубевски (Работнички), Филип Митец (Академија Пандев), Валдрин Винца (Фирст Виена 1895, Австрија), Мемет Шабани (Шкендија);

Среден редМартин Јовановиќ (Македонија Ѓ.П.), Фљаркон Мемиши (Шкендија), Нуман Ајетовиќ (Вардар), Дарио Јакимовски (Македонија Ѓ.П.), Александар Спасовски (Кул Здравје), Дарко Сековски (Вардар), Валдет Јакупи (Бургеланд, Австрија), Даниел Коцев (Работнички);

НападАлтин Ајили (Вардар), Димитар Папазов (Форца Вардар), Стефан Младеновски (Вардар), Веби Ислами (Шкендија), Давор Лефковски (Вардар);
   
   
А репрезентација