Футсал репрезентацијата на Македонија убедливо поразена од Србија

Објавено на 09 Март, 2021 во Вести, Футсал

Македонската футсал репрезентација загуби убедливо со 6:1, од одличната селекција на Србија во четвртото коло од квалификациската група за пласман на Европското првенство.

Во С.Ц “Јане Сандански”, избраниците на селекторот Васко Скендеровски во целост беа надиграни од репрезентацијата на Србија која заслужено и без поголеми проблеми успеа да слави убедлива победа.

Нашата селекција одлично го отвори натпреварот и во 9 минута поведе со 1:0, благодарение на голот што го постигна Исмаили. Со головите на Пршиќ од пенал, Петровиќ, Петров и Лазаревиќ, селекцијата на Србија направи целосен пресврт и замина на полувреме со убедлива предност од 4:1

Во второто полувреме гостинот ја потврди одличната игра и преку Томиќ и Ракиќ постигна уште два гола за конечни 6:1.

Циклусот продолжува во април, поточно на 8 април кога во Скопје гостува БиХ, а за крај следи гостување во Темишвар кај Романија (14 април).

МАКЕДОНИЈА: 12. Антонио Петровски, 6. Игор Леовски, 7. Адријан Мицевски, 9. Дарко Ранготов, 10. Драган Петровиќ   
   
Актуелности
Календар

07 Окт

16:00 Фарски Острови - Македонија
    У21 квалификации за Европско

08 Окт

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    А репрезентација квалификации за Светско

11 Окт

20:45 Македонија - Германија
    А репрезентација квалификации за Светско
А репрезентација