Женската репрезентација до 19 години одигра два натпревари против Албанија

Објавено на 01 Јули, 2016 во Вести, До 19 год жени


Женската репрезентација на Македонија до 19 години одигра два контролни натпревари против врсничките на Албанија. Првиот натпревар во Корча, Македонија до 19 години го доби со 5:4, младите албански фудбалерки се радуваа на победа од 5:3 на возвратниот натпревар.

Избраничките на селекторот Астрит Мерко одиграа одлично на првата пресметка, иако почеткот од натпреварот им припадна на домашните фудбалерки. Албанија поведе со 2:0, но со головите на Сара Хусеин и Елма Шемшовиќ успеавме да израмниме до полувреме. Во продолжението Албанија повторно даде гол за водство од 3:2, но за целосен пресврт се погрижија Теодора Димовска, Елма Шемшовиќ и Илза Максути. Конечниот резултат 5:4 за Македонија беше постигнат во судиското надополнување.

На вториот дуел, нашиот селектор Астрит Мерко направи голем број измени во составот давајќи им шанса за настап на сите фудбалерки. Албанија беше подобар противник и зсслужено славеше. Анастасија Митревска постигна два гола, а стрелец на натпреварот за нашиот тим беше и Теодора Димовска. 
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација