Репрезентацијата до 18 години со тесен пораз од Украина на почетокот од турнирот во Чешка

Објавено на 21 Август, 2019 во До 19 год


Македонската репрезентација до 18 години, предводена од селекторот Шкумбин Арслани, денес го одигра првиот натпревар од межународниот турнир Вацлав Јежек. 

Во изедначениот натпревар против Украина нашата репрезентација претрпе минимален пораз од 2-1, со автогол пред самиот крај на натпреварот.

Македонските репрезентативци го отворија резултатот во 4та минута од натпреварот со голот на Максимов, и предноста ја имаа до самиот финиш на првото полувреме, кога Слусиар изедначи на 1-1.


Крајниот резултат од 2-1 беше поставен со постигнатиот автогол по центаршутот на Волинец од Украина.

За македонската репрезентација, избор на селекторот Арслани беа следните играчи: Иван Николовски, Филип Костовски, Александар Ѓурковски, Спасе Терзиев, Али Асани, Димитар Тодоровски, Иван Николов, Лука Станковски, Бехар Фета, Методиј Максимов, Марио Илиевски. 

Резервни играчи: Христијан Китановски, Имран Фетаи, Влада Новески, Ерен Парталко, Азер Омерагиќ, Хамза Рамани, Алтрим Јакупи.

Следниот натпревар од турнирот во Чешка кој ќе го играме против репрезентацијата на Словачка на распоред е утре, на 22.08.2019 г. во 17.00 часот со што се заокружуваат фазите по групи.    
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација