Реми без голови за крај на квалификациите

Објавено на 12 Октомври, 2015 во Вести, Квалификации ЕУРО 2016, Вести

Македонија ги завршува овие квалификации со 4 бода. Вечерва во Борисов Македонија одигра нерешено без голови против домашната Белорусија.


Македонската А репрезентација одигра 0:0 со Белорусија на гостински терен во Борисов, во последниот натпревар од квалификациите од Европското првенство во фудбал кое следната година се организира во Франција. Со дебитантот Митов на голот и неколку измени во составот Македонија одигра добар натпревар, а според шансите немаше да биде незаслужено кој и да ги понесеше трите бода. Македонија прва се закани кога Трајковски во 13-тата минута упати удар над голот. Две минути подоцна домашните имаа одлична можност кога после еден корнер Драгун упати удар со глава, а Петровиќ спаси чист гол расчистувајќи ја токата од гол линијата. И следната најопасна шанса беше за домашните кога Брешан се закани, но со одлична интервенција одговори голманот Митов кој со убава парада скроти овој удар. Во 35-тата минута уште еден центаршут од левата страна, Брешан се обиде со глава а смирено прифаќа со раце добро поставениот Митов. 0:0 заврши првиот дел а во продолжение Македонија надмоќна и со неколку добри шанси. Сепак најпрво се заканија домашните во 53-тата минута, кога по еден ценатршут од лева страна, капитенот Драгун биеше со глава над голот. Во 55-тата минута опасен удар на Ибраими од далечина, Горбунов несигурно интервенира, а Тричковски  не успеа да го совлада домашниот голман. Домапните се спасија во 57-та минута кога Тричковски биеше од дачечина, топката доби чуден тек после блокот од противнички играч но го погоди местото кај се спојува пречката и стативата. После точно еден час игра се обиде Стејпановиќ, но крајно непрецизно. И следната можност за Македонија кога Трајковски биеше силно во 66-тата минута, но Горбунов одбрани и топката излезе во корнер. Две минути подоцна бомба на Политевич а топката удри во гредата, а во продолжение Митов успеа да избие во корнер. Десет минути пред крајот се проби во десната страна Абдурахими, но го затвори аголот и упати безопасен удар. На другата страна неколку секунди подоцна на другата страна биеше Володко, но над голот. До крајот Македонија се обиде да постигне победоносен гол, но мрежите мируваа и двата тима однесоа по еден бод. Македонија ги завршува овие квалификации со 4 бода.

"Одигравме добар натпревар, пропуштивме неколку шанси за гол, но кога не можете да победите добро е да не загубите и можам да кажам дека сме задоволни и од играта и од резултатот. Сакавме да победиме, имавме офанзивен пристап со Тричковски во нападот. Во десната страна го имавме Брдаровски кој играше офанзивно, но моравме да внимаваме и на одбраната", изјави селекторот на Македонија, Лубинко Друловиќ.

БЕЛОРУСИЈА – МАКЕДОНИЈА 0-0

„Борисов Арена“. Гледачи: 2.000. Судија: Кристијан Дингерт (Германија). Жолти картони: Драгун, Кисљак (Белорусија), Жута (Македонија).

БЕЛОРУСИЈА: Горбунов, Драгун (73’ Потило), Полјаков, Политевич, Брешан, Стасевич, Гордејчук, Володко, Некајчик (61’ Кисљак), Сиваков, Сигневич.

Селектор: Александр Хацкевич

МАКЕДОНИЈА: Митов Нилсон, Брдаровски (73’ Абдурахими), Шиков, Мојсов, Жута, Ристовски, Петровиќ, Стјепановиќ (81’ Алими), Ибраими (86’ Несторовски), Трајковски, Тричковски.

Селектор: Љубинко Друловиќ
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација