Работилница за развој на инклузивност и социјална одговорност

Објавено на 30 Април, 2018 во Вести, Семинари


Фудбалската федерација на Македонија заедно со CAFЕ - еден од организациите партнери на УЕФА за социјална одговорност организираше работилница наменета за едукација на Dissability access officer - лица од клубовите, назначени за контакт со лица со попреченост.

На работилницата учестувуваа претставниците на клубовите од Прва МФЛ, претставници од Национален сојуз на лица со телесен инвалидитет - Мобилност, Националниот сојуз на глуви и наглуви на Македонија, претставници на општините Струмица, Штип, Битола и Тетово, а во работниот дел учествуваа и претставниците на Националната арена „Филип Втори“ и МК Тickets - официјалниот партнер на ФФМ за продажба и дистрибуција на билети.

Оваа работилница е една од низата кои Фудбалската федерација на Македонија ги организира во насока на поголема инклузија на лицата со попреченост и заедничка соработка меѓу ФФМ, клубовите и националните сојузи, како организации кои на тој начин ја развиваат својата социјална улога и одговорност.

Свои предавања на работилницита имаа Јохан Кемер - претставник на CAFE, Борче Стојков -претставник на Мобилност, Ива Цигровиќ - ФК Динамо Загреб, а на отворањето зборуваше генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски.

-За нас како водечко фудбалско тело во државата, инфраструктурните подобрувања на стадионите се еден од главните приоритети. Се соочуваме со големи предизвици во делот на обезбедување еднакви услови за сите и инклузија на лицата со телесен инвалидитет, но со поддршка и помош од УЕФА, CAFE и искуствата на други поврзани организации успеваме да ја подигнеме свеста и да влијаеме и клубовите да преземат чекори во таа насока. Во 2015. година го започнавме проектот „Капитени на промени“, а ги создадовме и сите потребни услови во нашиот тренинг центар „Петар Милошевски“, а се создадоа и на Националната арена „Филип Втори“ спроти Супер Куп - СКОПЈЕ 2017. Тековната инфраструктура се менува и на стадионите „Младост“ во Струмица и во Тетово, Битола, Прилеп и Штип. Овој тип на семинари и едукативни работилници ги започнавме пред две години, а процесот заеднички со клубовите и другите засегнати страни ќе го продолжиме и во иднина, рече во своето обраќање Филип Поповски.
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација