Одржани семинари / советувања за родители чии деца се членови во клубовите во детските лиги на ФФМ

Објавено на 17 Ноември, 2017 во Вести, Детски лиги, Семинари

Одделот за Грасрут фудбал и Центарот за Едукација на ФФМ а во склоп на обврските од УЕФА грасрут програмата и својата програма за едукација, одржаа советувања за родителите чии деца се членови на клубовите кои се натпреваруваат во Детските Лиги на ФФ

Семинарите се одржаа во Охрид (15 Ноември) и Битола (16 Ноември) и на нив присуствуваа вкупно околу 130 родители, наставници, тренери. Додека во Битола учествуваа  и фудбалери/ки од ФФМ академијата. На овие семинари родителите им беа презентирани некои основни информации од областа на исхрана (Проф.Д-р Ванчо Поп Петровски), психологија (Проф.Д-р Ленче А. Величковска), образование и однесување кои се неопходни за правилен развој на нивните деца однсоно фудбалери.


Следниот ваков семинар / советување ќе се одржи за родителите од северниот регион и е закажан за 5 Декември 2017 година и истиот ќе се одржи во Скопје во Хотел Континентал. Родителите ќе добијат дополнително информација за детали околу почетокот и програмата преку своите клубови и координаторот на регионот.
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација