Одиграни првите мечеви од баражите за пополнување на ПМФЛ и ВМФЛ

Објавено на 25 Мај, 2016 во Вести


Денеска низ стадионите во Македонија беа одиграни првите натпревари од баражите за пополнување на ПМФЛ И ВМФЛ.

На градскиот стадион во Ѓорче, екипата на Пелистер оствари значајна победа од 2:1 над Хоризонт Турново во првиот од двата предвидени дуела за промоција во Првата лига на Македонија. Хоризонт Турново преку Пандев во 4. минута поведе со 1:0, меѓутоа фудбалерите на Пелистер со два удара од белата точка направија комплетен резултатски пресврт пред реваншот кој на програмата е во недела, на 29 Мај. Погодоците од пенал беа дело на Благојче Марковски

Фудбалерите на Академија Пандев во еден возбудлив натпревар одигран на градскиот стадион во Кочани славеше победа со 2:1 над екипата на Гоблен. Со овој триумф, екипата на Академија Пандев си ги зголеми шансите за промоција во второлигашкото друштво за прв пат по своето формирање. Преку Заид Мемеди, тимот на Гоблен поведе со 1:0, меѓутоа во продолжението од средбата Академија Пандев најпрво го израмни резултатот со афтогол на противникот. Зоран Златковски ги постави конечните 2:1.

Љубанци оствари сигурна победа со 3:1 над Новаци во првиот натпревар кој беше одигран во Кичево. Благодарение на хет - трикот на Хаџија Дестан, фудбалерите на Љубанци славеа убедлив триумф.

Реванш дуелите од баражите за пополнување на прволигашкото и второлигашкото друшво ќе се одиграат на 29 мај (недела), со почеток од 16.00. часот.   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација