Младинките за едно полувреме ја матираа Албанија

Објавено на 04 Април, 2016 во До 19 год жени

Женската репрезентација на Македонија до 19 години со 3-1 победи против Албанија на првиот од двата пријателски натпревари.

Иако гостинките го отворија резултатот со голот на Иларја уште во 3та минута, не стигнаа долго да се радуваат на водството. Во 6та минута Теодора Димоска го постигна израмнувачкиот погодок, а две минути подоцна Моника Котева биеше за водство од 2-1. Конечните 3-1 ги постави повторно Димоска со гол во 14та минута.

Во 37та минута од натпреварот беше досуден пенал за гостинките, за старт врз Уенди, но Панчурова со својата одбрана не дозволи резултатско приближување.

„Одлично прво полувреме. Голот го примивме по грешка на нашата одбрана, но многу брзо успеавме да се вратиме, па и да стигнеме до водство. Многу сум задоволен од изданието на нашите фудбалерки и се надевам дека ваквата одлична игра ќе се повтори и на вториот натпревар задутре, кога шанса ќе добијата фудбалерките кои денес имаа помала минутажа“ -изјави селекторот Астрит Мерко.

За репрезентацијата на Македонија до 19 години настапија следните играчи: Панчурова (Лекоска), Јанкуловска (Стефановска), Николовска, Хусеин, Гоцевска (Китанова), Максути (Танеска), Котева (Јанкоска), Димоска, Чубриновска (Игнатовска), Шемшовиќ, Стојчевска (Симоноска).   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација