Македонската женска репрезентација славеше против Кипар

Објавено на 13 Март, 2018 во Вести, До 19 год жени


Македонската женска репрезентација до 19 години славеше победа со 2:0 против домашниот Кипар на првиот од двата контролни натпревари кои се играат на гостински терен.

Водечкиот гол за репрезентацијата на Македонија го постигна Марија Белистојаноска во 28. минута од пенал кој го изнуди Рабија Дервиши. Десет минути подоцна, во 38. минута победата на нашата селекција ја потврди Теодора Димоска по додавање на Дервиши.

КИПАР до 19 години - МАКЕДОНИЈА до 19 години 0:2 (0:2)

(0:1 Марија Белистојаноска 28`; 0:2 Теодора Димоска 38`)

Македонија до 19 години: Суарта Речи, Гегова Драгана, Ѓорѓиевска Теодора, Ѓорѓиевска Марија, Јошевска Христина, Надица Костеска, Дервиши Рабија, Димоска Теодора, Николова Ивана, Белистојаноска Марија, Живиќ Јулија; Играа уште: Петровска Анита, Митревска Сања, Далческа Валентина, Петровска Теодора, Положани Синдис, Костадинова Цветанка, Јовановска Јасмина.

-Одигравме добар и динамичен натпревар во кој доминиравме. Реализиравме два пати, а можевме да постигнеме уште некој погодок. Задоволен сум од залагањето и придонесот на моите фудбалерки. Се надевам дека добро ќе се подготвиме и ќе бидеме успешни и на вториот натпревар, изјави селекторот на Македонија, Астрит Мерко. 
   
   
Актуелности

14.11.2018    Вести

Интервју со в.д. председателот на ФФМ, Мухамед Сејдини

Инвестицијата во фудбалски игралишта е добра инвестиција! Ќе продолжиме со различни активности за развој на фудбалот. М...

Календар

14 Ное

14:00 Македонија - Хрватска
    У19 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

17 Ное

17:00 Чешка - Македонија
    У19 квалификации за Европско

19 Ное

20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации

20 Ное

17:00 Луксембург - Македонија
    У19 квалификации за Европско
А репрезентација