Македонската репрезентација до 19 години поразена од Турција

Објавено на 26 Февруари, 2015 во Вести, До 19 год

Репрезентацијата на Македонија до 19 години одигра контролен натпревар против селекцијата на Турција. На гостински терен во Истанбул нашите младинци беа поразени со 4:1.

Турската репрезентација го отвори резултатот од средбата со погодокот на Илмаз Хакан во 26. минута. Две минути подоцна домашната селекција го постигна и вториот погодок преку Индер Џенгиз. Третиот погодок за Турција го постигна Бабаџан Алперен во 34. минута. Нашата репрезентација преку Влатко Стојановски не реализираше пенал во 36. минута. Две минути подоцна Емил Абаз постигна гол за 3:1, резултат кој беше активен до 84. минута кога Актаи Фатих реализираше за Турција и го постави конечниот резултат.

Горан Станиќ, предводникот на репрезентацијата на Македонија натпреварот го започна во следниот состав: Филип Илиќ, Слободан Боцевски, Кристијан Каранфиловски (Давор Здравковски 57 минута), Дин Аломеровиќ (Иво Наумовски 74 минута), Дарко Дигаловски, Стефан Јефтовски, Емил Абаз, Саше Шопоски (Игор Перчинков 46 минута), Петар Петковски, Валентин Кочовски (Мартин Мирчевски), Влатко Стојановски (Филип Крстевски 46 минута).

Турција: Шенгезер Мухамед, Полат Саваш, Шенол Беркин Али, Бабаџан Алперен, Куруџаи Хасан, Аидоган Емирхан, Индер Џенгиз, Узфесли Алиџан, Палаз Огузџан, Каракоч Самед Мухамед, Илмаз Хакан Сабит.
   
   
Актуелности
Календар

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

19 Ное

20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација