Македонија претрпе минимален пораз од Шпанија

Објавено на 09 Септември, 2015 во Вести, Квалификации ЕУРО 2016

А репрезентацијата на Македонија доживеа минимален пораз од Шпанија, но одигра одличен натпревар. По еден центаршут на Мата од десната страна, Томе Пачовски несреќно интервенираше и постигна автогол во 8. минута од средбата.

Нашата селекција претпре пораз со 1:0 од Шпанија во осмиот натпревар од групата Ц во квалификациите за Европското Првенство 2016 што ќе се одржи во Франција. Македонија одиграа одличен натпревар против силната селекција на Шпанија, беше рамноправен противник во сите 90. минути. Одлични можности за постигнување на гол кај нас не искористија Хасани и Петровиќ, додека најдобрата шанса кај противникот ја имаше Карвахал кон крајот на првиот дел.

„Верувам дека уживавте во натпреварот. На најдобар начин ја покажавме енергијата  и карактерот на тимот. Не можеме да бидеме задоволни од резултатот затоа што загубивме, но со сè останато сме задоволни. Загубивме на несреќен начин, се случуваат и такви голови. Можевме и да изедначиме, но немавме среќа. Повикавме четири играчи од младата репрезентација. Моравме да го почитуваме фактот што и таа генерација има квалификации, тоа е иднината на македонскиот фудбал. Радески морам да го пофалам заедно со Брдаревски, Ашковски, Барди носат квалитет - изјави селекторот на Македонија, Љубинко Друловиќ.

Македонија - Шпанија 0:1 (0:1)

МАКЕДОНИЈА: Пачовски, Брдаровски, Ристевски, Шиков, Жута, Петровиќ, Глигоров, Ашковски (76’ Барди), Хасани, Радески (85’ Ибраими), Ивановски (68’ Трајковски).

ШПАНИЈА: Де Хеа, Карвахал, Пике, Рамос, Бернат, Бускетс, Мата, Казорла (68’ Коке), Силва, Иско (78’ Иниеста), Коста (60’ Алкасер).

   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација