Македонија до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против Романија

Објавено на 30 Август, 2017 во Вести, До 19 год


Македонската репрезентација до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против Романија до 19 години на 31. август и 2. септември на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. Селекторот на Македонија, Вујадин Станојковиќ за двете пресметки против Романија ќе смета на следните фудбалери:

Голмани: Христојан Стевковски (Скопје), Благојче Иванов (Металург); Одбрана: Агрон Руфати (Локомотива Загреб, Хрватска), Антонио Митрев (Балзан, Малта), Филип Антовски (Вардар), Тодор Тодоровски (Вардар), Филип Трајановски (Хакен, Шведска), Оливер Стоименовски (Работнички), Михаил Маневски (Академија Пандев); Среден ред: Марко Ферукоски (Офенбах, Германија); Јани Атанасов (Академија Пандев), Енис Фазлагиќ (Шкендија), Стефан Богдановски (Спартак Трнава, Словачка), Дарко Чурлинов (Келн, Германија); Напад: Филип Стојчевски (ВАрдар), Кристијан Трапановски (Славија Прага, Чешка), Марио Станковски (Работнички), Бојан Колевски (Вардар);

Натпреварите против Романија започнуваат во 16:00 часот. Македонија до 19 години се подготвува за квалификацискиот турнир за пласман во УЕФА елитната група квалификации за пласман на ЕП кој го организираме во Скопје, а противници ќе ни бидат Белгија, Швајцарија и Лихтенштајн. 
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација