Македонија до 18 години убедлива против Бугарија, 3:0

Објавено на 15 Мај, 2018 во Вести, До 19 год


Македонската репрезентација до 18 години убедливо, со 3:0 славеше против врсниците од Бугарија на првиот од двата контролни натпревари кои ги играме во Скопје. Нашиот национален тим до 18 години целосно доминираше во мечот, а стрелци на головите беа Бојан Колевски, Дарко Чурлинов и Марко Ѓорѓиевски.

Колевски го даде првиот гол, а вториот беше ремек дело на Чурлинов откако нанижа 3-4 играчи и пласираше во долниот агол. Третиот гол беше како од бајките. На 40-на метри Ѓорѓиевски ја зема топката, мина 5-6 играчи и отиде во мртов агол, но и таму мина двајца, и од мртов агол ја погоди мрежата на противникот за убедливо водство. 

Бугарите имаа само една прилика преку Груев кој ја погоди пречката во првиот дел. 

МАКЕДОНИЈА: Денковски, Алексовски, Антовски, Наумчевски, Рамадани, Гроздановски, Бериша, Чурлинов, Колевски, Ѓорѓиевски, Наумоски.
Уште играа: Стојаноски, Ферати, Манев, Трпчевски, Тошевски.
БУГАРИЈА: Иванов, Димитров, Т. Димитров, Дичев, Борисов, Личев, Станчев, Груев, Митков, Јорданов, Добрев.

Во четврток со почеток во 11:00 часот двете селекции ќе го одиграат вториот натпревар на тренинг центарот „Петар Милошевски“. 
   
   
Актуелности
Календар

21 Сеп

16:00 Македонија - Кипар
    Жени У19 пријателска

23 Сеп

11:00 Франција - Босна и Херцеговина
    Жени У17 квалификации за Европско
15:30 Унгарија - Македонија
    Жени У17 квалификации за Европско

26 Сеп

15:30 Македонија - Босна и Херцеговина
    Жени У17 квалификации за Европско
15:30 Унгарија - Франција
    Жени У17 квалификации за Европско

12 Окт

00:00 Русија - Македонија
    У21 квалификации за Европско

13 Окт

20:45 Македонија - Лихтенштајн
    УЕФА Лига на Нации
14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација