Македонија до 17 години: Победа против Саудиска Арабија од 2:0 на развојниот турнир на УЕФА

Објавено на 22 Март, 2019 во Вести, До 17 год


Македонската репрезентација до 17 години со победа од 2:0 против Саудиска Арабија го отвори развојниот УЕФА турнир кој го организираме во Скопје, а на кој учестуваат и селекциите на Азербејџан и Грузија. Грузијците славеа со 2:0 во пресметката со Азербејџан.

Нашата селекција предводена од Горан Станковски одигра добар натпревар против Саудиска Арабија, победникот беше решен во второто полувреме со головите на Емир Саитовски во 62. минута и Бехар Фета во 74. минута. Нашата репрезентација имаше уште две добри прилики преку Саитовски и удар со глава на Георг Стојановски, но тие шанси не ги претворивме во погодок.

Македонија до 17 години: Стефан Митрев, Абдулах Хасани, Борче Гогов, Гордијан Христовски, Стојан Георгиев, Дарко Стојановски, Октај Ракипи, Бехар Фета, Мартин Талаков, Рамиз Беровиќ, Дашмир Елези; Душан Герасимовски, Љавдрим Ибрахими, Филип Ѓоргоски, Грегори Давков, Салих Муслиоски, Христијан Георгиевски, Емир Саитовски, Васко Глигоров, Георг Стојановски;

Македонија до 17 години вториот меч го игра в недела против Грузија во 15:30 часот. 
   
   
Актуелности

26.02.2020    Вести

ФФМ го одржа годишниот форум на тренери

На форумот во Скопје, повеќе од 400 домашни тренери, носители на УЕФА диплома ги слушнаа предавањата за трендовите во мо...

Календар
А репрезентација