Друловиќ: Се надевам дека ќе ја повториме играта со Шпанија

Објавено на 08 Октомври, 2015 во Вести, Квалификации ЕУРО 2016, Вести


А репрезентацијата на Македонија, утре на 9. октомври игра со репрезентацијата на Украина во натпревар од квалификациите за Европското првентсво кое во 2016 година ќе се одржи во Франција. Во пресрет на последниот домашен натпревар од квалификациите, селекторот Љубинко Друловиќ, репрезентативците Ванче Шиков и Милован Петровиќ ги споделија очекувањата на официјалната прес конференција.

„Доколку ја повториме играта против Шпанија би можеле да се надеваме на позитивен резултат. Атмосферата во националниот тим е одлична, максимално сме подготвени за овој натпревар. Украина на оваа средба влегува како фаворит и сигурно дека тоа ќе сака и да го повтори. Шпанија треба да биде примерот како треба да одиграме и против Украина. Од натпревар во натпревар играме се подобро и подобро и овој квалификациски натпревар за нас претставува добра шанса за остварување на позитивен резултат. Аријан Адеми ќе недостасува во репрезентацијата, но сигурен сум дека другите играчи ќе можат да го заменат. Се надевам дека конечно и спортската среќа ќе не посака, бидејки на претходните натпревари таа не беше на наша страна.", изјави селекторот Љубинко Друловиќ.

„Пред нас е еден тежок натпревар против многу квалитетен противник. Но, доколку одиграме борбено и колективно, еден за сите, сите за еден, можеме да оствариме позитивен резултат. Бевме шокирани кога ја примивме веста за Аријан Адеми, жалиме за тоа што се случи со него, ја има целата наша поддршка. Јармоленко и Конопјанка се најопасните играчи во украинскиот состав, и доколку ги неутрализираме, шансите за успех се добри", вели репрезентативецот на Македонија, Ванче Шиков.

„ Мотивација постои секогаш кога се игра за дресот со државен грб. Дуелот со Украина ќе биде тежок, тие се фаворити на хартија, но кај нас има голем мотив да одиграме со срце и да ја изненадиме репрезентацијата на Украина", изјави репрезентативецот на Македонија, Милован Петровиќ.

лизира
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација