Благоја Милевски го објави првичниот список на македонската репрезентација до 21 година

Објавено на 27 Мај, 2019 во Вести, До 21 год

Конечниот список со 20 фудбалери кои ќе и се спротивстават на Финска на 6. јуни во контролен натпревар, селекторот Благоја Милевски ќе го објави на 3. јуни.

Македонската репрезентација до 21 година утре ги започнува подготовките за контролниот натпревар против Финска кој ќе го одиграме на 6. јуни во Трнава, Словачка.

Селекторот на нашата репрезентација до 21 година, Благоја Милевски заедно со стручниот штаб ќе одреди 20. фудбалери кои ќе бидат во составот за натпреварот против Финска по одигрување на селективен меч на 2. јуни на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. 

На списокот на селекторот Милевски за првиот дел од подготовките се наоѓаат 26 фудбалери, со напомена дека Јани Атанасов, Џемал Ибиши и Томче Гроздановски се жалат на повреда и лекарскиот тим во репрезентацијата ќе одлучи дали можат да настапат.

Селекторот Благоја Милевски во зависност од потребата и изданието на фудбалерите до 19 години може да го дополни списокот со играч(и) од составот на македонската репрезентација до 19 години која има закажано две контролни пресметки против Израел.

Голмани: Томас Божиновски (Феиренше, Португалија), Ристе Јанков (Работнички), Даниел Котески (Победа),

Одбрана: Агрон Руфати (Истра, Хрватска), Есмин Личина (Скопје), Филип Трајановски (Академија Пандев), Нехар Садики (Ренова), Филип Антовски (Динамо Загреб, Хрватска), Тодор Тодоровски (Осијек, Хрватска), Ване Јованов (Академија Пандев), Денис Стошиќ (Шпилберг, Германија), Михаил Маневски (Академија Пандев), Никола Серафимов (Брегалница);

Среден ред: Давор Здравковски (АЕЛ Лимасол, Кипар), Јани Атанасов * (Бурсаспор, Турција), Димитар Митровски (Спортинг Лисабон, Португалија), Кристијан Ацковски (Работнички), Милош Тошевски (Земун, Србија), Миле Тодоров (Осијек, Хрватска), Енсар Љума (Шкендија), Томче Гроздановски * (Злате Моравце, Словачка);

Напад: Милан Ристовски (Ријека, Хрватска), Марио Крстовски (Академија Пандев), Кристијан Трапановски (Славија Прага, Чешка), Даниел Миловановиќ (Академија Пандев), Џемал Ибиши *(Вардар);    
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација