Aнгеловски и Пандев: Израел е фаворит на хартија, но со помош на публиката бараме победа

Објавено на 05 Октомври, 2016 во Вести, Квалификации ЕУРО 2016, Вести


Селекторот на македонската А репрезентација Игро Ангеловски и капитенот Горан Пандев се оптимисти пред утрешниот дуел со Израел во натпревар од второто коло од квалификациите за Светското Првенство кое ќе се одржи во Русија во 2018 година. Двајцата истакнуваат дека израелците се фаворити на хартија, натпреварот ќе биде тежок, но дека сите се концентрирани да дават максимум во потрага по добар резултат.

"Знаеме што нè очекува утре, мислам дека имавме доволно време да се подготвиме за спремни да влеземе во мечот. Резултатите на двете репрезентации во последно време не се добри. Во јавноста фаворитската улога се препушта на Израел, но јас не мислам да излеземе ние како аутсајдери. Ќе одиграме на максимум со сите наши можноста, со што би ја израдувале јавноста со добар резултат. Сè уште незнам со која тактика и кој тим ќе излезам утре, тоа ќе биде одлучено по вечерашниот тренинг“, вели селекторот на А репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски.

Капитенот Горан Пандев се надоврзува со зборовите на селекторот, а додава дека иако противникот е добар и фаворит, сепак со помош на публиката може да се очекува позитивен епилог.

„Знаеме дека нè очекува дуел со една квалитетна селекција. Фаворити се Израелците, но ние добро се спремивме за овој дуел. Овие три дена добро работевме, имаме одлична атмосфера. Ги знаеме на противникот добрите и лошите работи во играта. Со помош на нашата публика можеме да направиме добар резултат“, изјави Пандев.

Натпреварот Македонија-Израел се игра во четврток на арената „Филип Втори“ со почеток од 20:45 часот.    
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација