Turneu kualifikues i UEFA-së për U 19: Humbje minimale nga Irlanda e Veriut

Publikuar më 08 Октомври, 2016 Lajme, Deri më 19 vjet

Përfaqësuesja U 19 e Maqedonisë ka pësuar disfatë minimale me rezultat 2:1 nga Irlanda e Veriut në ndeshjen e xhiros së dytë të Mini turneut paraeliminator të UEFA-së për kualifikim në fazën e lite. Në stadiumin në Inofrocllav, futbollistët e rinjë të Maqedonisë u mundën në kohën shtesë, kur dukej se barazimin kanë në dorë.

Në pjesën e parë të përzgjedhurit e seleksionuesit Jeton Nesimi i’u kundërvunë shkëlqyeshëm përfaqësueses së Irlandës së Veriut, luhej fortë dhe me shumë ndërperje, me luftë të madhe në mesin e terenit. Të dyja ekipet lëshuan disa mundësi të mira për të shënuar, duke shkuar në pushim me rrjeta të paprekura. Mundësitë më të mira për Maqedoninë i kishin Emil Abaz dhe Agon Hani.

Në vazhdim kundërshtari luajti me më shumë angazhim, më i sigurtë dhe arriti të shënojë fitore. Rezultatin e hapi Meki në minutën e 59-të. Maqedonia u rikthye shpejt kur konsoliduan rradhët dhe në minutën e 60-të përgjigjen me gol, kur Elif Elmaz realizoi për 1:1.

Ndeshja shkoi në fund me simetri në rezultat dhe kur dukej se Maqedonia U 19 do të dalë me një pikë nga kjo ndeshje, Meklin në kohën shtesë arriti të shënojë gol për epërsi 2:1 dhe fitore të Irlandës së Veriut përballë Maqedonisë.