Maqedonia U21 fiton Armeninë në Shkup

Publikuar më 02 Јуни, 2022 Lajme, Deri më 21 vjet


Përfaqësuesja U21 e Maqedonisë ka regjistruar fitore me rezultat 3:1 ndaj Armenisë në xhiron e parafundit të Grupit X të eliminatoreve për Kampionatin Europian 2023 në Rumani dhe Gjeorgji.

Ne pamë një pjesë të parë të shkëlqyer, me shumë luftë dhe lojë të hapur nga të dyja anët. Armenia kaloi në epërsi, në fillim të minutës së 9-të. Eric Simonyan ka shfrytëzuar shumë pakujdesinë në mbrojtjen tonë dhe ka arritur të godasë me kokë për avantazhin e skuadrës së tij.

Maqedonia e rriti ritmin, duke sulmuar dhe krijuar raste. Metodi Maksimov me një gol të mrekullueshëm barazoi në 1:1 në minutën e 22-të. Të përzgjedhurit e seleksionuesit Dragi Kanatllarovski humbën disa raste të mira deri në fund të pjesës së parë. Rastin më të mirë e kishte Luka Stankovski, por gjuajtja e tij përfundoi mbi portën e portierit mysafir.

Në pjesën e dytë, ritmi i lojës ra, kundërshtari forcoi mbrojtjen dhe nuk linte shumë hapësira ​​për të luajtur. Maqedonia ishte ajo që dominoi, kishte posedimin e topit, sulmoi gjatë gjithë kohës, e deshi më shumë fitoren dhe me meritë arriti të shënonte në minutat e fundit të ndeshjes. Këmbëngulja dha rezultat në fund, Mario Ilievski me gol në minutën e 85-të të ndeshjes arriti t'i japë Maqedonisë avantazh 2:1. Ndërkohë shifrat finale i vulosi Sefer Emini nga penalltia në kohën shtesë.

Raundi eliminator për Kampionatin Europian 2023 në Rumani dhe Gjeorgji;

Grupi X;

Maqedoni - Armeni 3:1 (1:1)

(1: 0 Erik Simonyan 9'; 1: 1 Metodi Maksimov 22' '2: 1 Mario Ilievski 85' 3: 1 Sefer Emini 90')

Maqedonia: David Denkovski, Adrian Hajdari, Blerton Sheji, Mario Mlladenovski, Jovan Manev, Arbi Vosha, Sefer Emini, Marko Gjorgjievski, Luka Stankovski, Florent Ramadani, Metodi Maksimov;

Në pankinë: Marko Alçevski, Viktor Krstevski, Luan Abazi, Mario Ilievski, Andrej Stojçevski, Dimitar Todorovski, Alex Zlatkov, Agon Elezi, Dashmir Elezi;

Seleksionues: Dragi Kanatlarovski;

Armenia: Arman Nersesyan, Volodya Samsonyan, Arsen Galstyan, Arman Gaziryan, Narek Aghasharyan, Mikael Mirzoyan, Zirayr Shaghoyan, Narek Grigorian, Aram Kamajanov, Eric Simonyan, Narek Alaverdian;

Në pankinë: Lijova Karapetyan, Petros Manukian, Gevorg Tarakchian, Norayr Nikoshian, Karen Nalbaldian, Daron Gary Iskenderian, Erjanik Gabashurian, Misak Hakobyan, Armen Hovhannisyan;

Seleksionues: Rafael Nazarian;   
   
Aktuale
Kalendar
Reprezentacioni A