Maqedonia U18 fiton Azerbejxhanin

Publikuar më 27 Март, 2023 Lajme, Deri më 19 vjet


Përfaqësuesja U18 e Maqedonisë zhvilloi një tjetër ndeshje të mirë në Baku, duke shënuar një triumf ndaj Azerbajxhanit.

Në duelin e dytë kontrollues ndaj Azerbajxhanit, skuadra e seleksionuesit Toni Jakimovski shënoi fitore minimale me rezultat 2:1.

Në stadiumin Dalga në Baku, Maqedonia ishte e para që kërcënoi portën kundërshtare. Në minutën e 10-të Livareka u gjend në një rast të mirë, duke goditur me kokë, por topi kaloi mbi portën kundërshtare. Në minutën e 40-të, depërtimi i madh i Nikollovskit, por goditja e tij u ndal nga mbrojtja e ekipit kundërshtar.

Në fillim të pjesës së dytë, Azerbajxhani kalon në epërsi 1:0. Në minutën e 52-të, një tjetër goditje me kokë dhe një tjetër mundësi për Livarekën, por sërish pa realizim. Maqedonia pati një tjetër mundësi të mirë me Serafimov në minutën e 68-të. Në minutën e 78-të futbollistët tanë barazojnë rezultatin. Pas goditjes së mirë nga këndi nga Gjorgievski, Stojilevski u gjend në vendin e duhur, me kokë për 1:1. Në minutën e 86-të, Maqedonia bëri përmbysjen, falë eurogolit të Canoskit.

Maqedonia: Lupçe Xhekov, Davor Serafimov, Marko Stojilevski, Gjorgi Xhekov, Adrian Zendelovski, Teodor Nikolovski, Lorik Muhtari, Fikret Livareka, Nikolla Veliçkovski, Abiola Bamiyoko, Dino Miholov;

Seleksionues: Toni Jakimovski;
   
   
Reprezentacioni A