Maqedonia fiton bindshëm ndaj Gjibrtaltarit

Publikuar më 12 Јуни, 2022 Lajme, Lajme


Përfaqësuesja A e Maqedonisë ka shënuar fitore bindëse 4-0 në ndeshjen kundër Gjibraltarit në kuadër të xhiros së katërt të Ligës së Kombeve. Futbollistët e Bllagoja Milevskit luajtën mirë sidomos në pjesën e pare ku për vetëm 27 minuta, nga minuta e 4 deri në të 31-tën shënuam katër gola, Bardhi filloi, Miovski vazhdoi me dy gola, ndërsa e mbylli Çurlinov.

Maqedonia kaloi në epërsi me golin fantastik të Enis Bardhit në minutën e 4-t pas një gjuajtje përfekte nga gjuajtja e lirë. Vetëm pak minuta më vonë, Miovski golat e parë me fanellën e Maqedonisë. Fillimisht, krosimin e Bardhit e shfrytëzoi, duke shënuar gol me kokë në minutën e 15-të, përderisa dy minuta më vonë, shënoi nga brenda zona për 3:0.

Pavarësisht se kishim një epërsi bindëse, pasuan raste të reja, aksione të shkëlqyera, patëm të paktën 4-5 raste të tjera të mëdha për një epërsi edhe më bindëse. Dhe këtë ia arritëm përmes Çurlinovit në minutën e 31-të, pasi Bardhi dhe Todorovski i shërbyen në mënyrë ideale.

Pjesën e dytë e filluam me Etemin, Dimoski dhe Fazllagiq, ky ishte debutimi i tyre për përfaqësuesen e Maqedonisë. Më vonë në lojë hyri edhe Grozdanovski, i cili gjithashtu debutoi.

Vazhduam me sulme, por nuk pati raste dhe gola si në pjesën e parë. Në fund Valon Etemi goditi shtyllën, pas një gjuajtje përfekte.

MAQEDONI - GJIBRALTAR 4: 0 (4: 0)

Arena “Todor Proeski” në Shkup. Të pranishëm: 3000. Arbitër: Dumitru Muntean (MOL).

Golashënuesit: Bardhi 4., Miovski 15., 17., Çurlinov 31. (MAQ).

Kartona të verdhë: Nikollov (MAQ), Lopez, Rreshter, J. Çipolinë (GIB).

MAQEDONIA: Shishkovski, Todoroski, Zajkov, Serafimov, K. Ristevski, Bardhi (46. Fazlagic), Nikollov, Elmas (79. Grozdanoski), Alioski (46. Etemi), Çurlinov (46. Dimoski), Miovski (64. Dorian Babunski).

Seleksionues: Blagoja Milevski.

GJIBRALTAR: Banda, Lopez, Olivero, Annesley, R. Chipolina, Brito (J. Chipolina i 60-të), Caschiaro (Stish i 49-të), Ëiseman, Valarino (Xholi i 74-të), Torilla (Ronan i 46-të), Ëalker.

Seleksionues: Julio Ribas.   
   
Aktuale
Kalendar
Reprezentacioni A