Ivan Nikolov: Sakrificë dhe luftë gjatë 90 minutave kundër Gjeorgjisë

Publikuar më 14 Ноември, 2023 Lajme, Deri më 21 vjet


Përfaqësuesja U21 e Maqedonisë vazhdon përgatitjet për sfidat e ardhshme të muajit nëntor.


Më 16 nëntor do të përballemi me Gjeorgjinë, në shtëpi, në kuadër të xhiros së katërt të eliminatoreve për Kampionatin Europian 2025, që do të zhvillohet në Sllovaki.


Në një ndeshje miqësore, më 21 nëntor do të përballemi me përfaqësuesen austriake.


Një nga futbollistët më të mirë të përfaqësues së re të Maqedonisë, Ivan Nikolov, ka dhënë mendimin e tij për ndeshjet e ardhshme.


- Mund të premtoj se do të jeni më luftarakë dhe të angazhuar në çdo pjesë të fushës dhe gjatë gjithë 90 minutave. Do të japim maksimumin për t'u rikthyer te fitorja pas humbjes së papritur nga Moldavia.


– Përfaqësuesja e Gjeorgjisë është një kundërshtar mjaft i vështirë, por nëse luajmë siç dimë dhe mundemi, besoj se do të festojmë fitoren dhe do të fitojmë tre pikë. Jemi duke u përgatitur për këtë ndeshje, dëgjojmë këshillat e trajnerëve tanë, dimë cilat janë dobësitë e tyre, e dimë se çfarë duhet për të bërë që të marrim fitoren që na nevojitet në këtë moment.


- Në ndeshjet e mëparshme me Suedinë dhe Holandën kemi luajtur taktikisht shkëlqyeshëm, me shumë luftime dhe vrapime, fjalë për fjalë atë që kemi stërvitur dhe përgatitur për ato ndeshje. Me Suedinë morëm një fitore në hapjen e eliminatoreve, ndaj Holandës ishim shumë pranë arritjes së një rezultati pozitiv, por fati nuk ishte në anën tonë në fund. Holanda fitoi, por nuk e meritoi.


- Personalisht, unë dhe bashkëlojtarët e mi besojmë se mund të kemi eliminatore pozitive, edhe pse u mposhtëm papritur nga Moldavia në fushë. Prandaj të gjithë presim me padurim ndeshjen me Gjeorgjinë, për të treguar dhe dëshmuar cilësinë tonë, e cila është e padiskutueshme.


- Ne kemi një marrëdhënie të shkëlqyer si me stafin teknik ashtu edhe me njëri-tjetrin si lojtarë. Ne gjithmonë flasim dhe mbështesim sa më shumë njëri-tjetrin, të gjitha për të avancuar në lojë dhe për të qenë edhe më të përgatitur për sfidat e radhës që na presin. Jemi në rrugën e duhur, mund të përparojmë dhe të përmirësohemi nga ndeshja në ndeshje.   
   
Reprezentacioni A