Женската репрезентација до 19 години го освои второто место на развојниот турнир во БиХ

Објавено на 01 Септември, 2016 во Вести, До 19 год жени


Женската репрезентација на Македонија до 19 години го освои второто место на развојниот турнир на УЕФА во Босна и Херцеговина. Нашата надежна селекција одигра три натпревари во Зеница и Вогошча остварувајќи две победи, против домашната репрезентација од 2:1 и на пенали против Црна Гора, а дуелот против Хрватска до 19 години го загубивме со 2:0.

Илза Максути и Јана Чубриноска беа стрелци на головите за Македонија во победата над Босна и Херцеговина, додека мечот против црногорките во регуларниот дел заврши 1:1. Јана Чубриноска реализираше за селекцијата која ја предводи Астрит Мерко. По изведување пенали, нашите девојчиња славеа со 5:3.

Селекторот на женската репрезентација до 19 години Астрит Мерко за турнирот во Босна и Херцеговина на располагање ги имаше следните фудбалерки:

Голмани: Панчурова Викторија (Тиверија), Лекоска Магдалена (Топ Гол); Одбрана: Николовска Павлинка (Тиверија), Јанкоска Тамара (Топ Гол), Гоцевска Анита (Тиверија), Китанова Билјана (Топ Гол); Среден ред: Динева Росана (Тиверија), Стојчевска Наталија (Топ Гол), Христина Кирова (Тиверија), Максути Улза (АСС Јунајтед), Таневска Весна (АСС Јунајтед), Симоноска Александра (АСС Јунајтед), Стефановска Милена (Истатов); Напад: Игњатовска Викторија (Истатов), Талевска Мила (Конзули), Митревска Анастасија (Речица), Чубриноска Јана (Истатов), Елма Шемсович (Борец);

Женската репрезентација на Македонија до 19 години се подготвува за квалификациите за ЕП до 19 години од 18. до 23. октомври кои ги организираме во Скопје, а противници на нашата селекција се Велс, Италија и Република Ирска.
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација