Женската А репрезентација со подмладен состав замина во Белорусија

Објавено на 13 Септември, 2016 во А репрезентација жени

Женската Македонска А репрезентација е на пат кон Белорусија, каде ќе го одигра последниот квалификациски натпревар од групата 1 за пласман на Европското првенство во Холандија, 2017 година.

Натпреварот ќе се одигра на 15. септември, 2016 година во Минск со почеток во 17.00 часот.

Свесни сме дека во овие квалификации немаме шанси за пласман, но поради тоа и немаме што да изгубиме. Имаме подмладен состав на многу мотивирани играчи и во овој последен натпревар сакаме да направиме изненадување. Нема повредени фудбалерки, и искрено се надеваме дека ќе постигнеме позитивен резултат кој би претставувал мотивација и позитивен импулс за натамошните настапи на женската А репрезентација - изјави Кирил Изов, селектор на женската А репрезентација. 

За овој натпревар, селекторот ги повика следните фудбалерки:

Голмани:

Фроска Костова

Елена Чакмаковска

Викторија Панчурова

Одбрана:

Павлинка Николовска

Даниела Велеска 

Симона Тасева 

Ивана Биневска

Сашка Кокаловска 

Мартина Смилковска 

Среден ред:

Катерина Милеска

Емилија Стоиловска

Јана Чубриноска

Елма Шемсовиќ

Симона Крстановска

Напад:

Ели Јаковска

Улза Максити

Афродита Салихи

Александра Ристовска.
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација