Женска репрезентација до 16 години: Нова победа на УЕФА развојниот турнир кој се одржува во Скопје

Објавено на 25 Април, 2016 во Вести, До 17 год жени


Женската репрезентација на Македонија до 16 години забележа нова победа во рамките на УЕФА развојниот турнир кој се одржува во Скопје. Нашите млади фудбалерки со 3:2 ја совладаа селекцијата на Луксембург

Избраничките на селекторот Тоше Нацев одиграа нов одличен меч, овој пат против селекцијата на Луксембург која немаше сили да и се спротистави на нашата селекција. Теодора Димоска продолжи да ги тресе противничките мрежи, во 25. минута од натпреварот погоди за 1:0. Сара Граматикова во 35. минута успеа да го зголеми нашето водство на 2:0. Противникот успеа за момент да се врати во игра, во 40. минута Грифина погодува за намалување на предноста на нашите фудбалерки. Прашањето на победникот во натпреварот од второто коло на УЕФА развојниот турнир го реши Теодора Димоска со уште еден нејзин погодок во 49.минута. Противникот до крајот на средбата успеа само да го намали резултатот, конечните 3:2 ги постави Грифин во 62.минута.

МАКЕДОНИЈА: Суарта Речи, Сара Граматикова, Теодора Ѓорѓиевска, Ивана Биневска, Теодора Бумбароска, Јулија Живиќ, Теодора Димоска, Драгана Гегова, Јована Ѓорѓиоска, Марија Белистојаноска, Рабија Дервиши; Селектор: Тоше Нацев

   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација