Завршен трунир во ДЕТСКИ ЛИГИ 2017/2018

Објавено на 31 Мај, 2018 во Вести, Детски лиги


Претстојниот викенд (02 -03. јуни 2018.) на терените на тренинг центарот „Петар Милошевски“  ќе се одржи финалниот турнир од ФФМ Детски лиги - сезона 2017/2018. На истиот учество ќе земат 48 екипи кои ќе се натпреваруваат во шест возрасни категории - генерација играчи родени 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 и 2010. Во секоја од овие генерации ќе се натпреваруваат по осум екипи и на денот на отворањето ќе се одиграат елиминациските натпревари и полуфиналните дуели, додека во недела 03. јуни 2018. се предвидени натпреварите за третото место и финалињата, како и доделувањето на признанијата за најдобрите.

Активностите ќе се одвиваат по следниот распоред:

02. јуни 2018. (сабота)

09:00 часот – Пристигање и пречек и поставување на екипите на екипите

09:30 часот – Отворање

10:00 часот – Елиминациски и полуфинални натпревари

19:00 часот – Крај на натпреварите и заминување на екипите

03. јуни 2018. (недела)

09:00 – Натпревар за трето место – Генерација 2005

09:30 часот – Натпревари за Трето место во останати категории

10:30 часот – Финални натпревари

12:30 – Прогласување на победници и доделување на награди

Во продолжение распоредот на натпревари:

Дијаграм 2018 ДЛ.pdf 

ФФМ упатува отворена покана за присуство до сите заинтересирани медиуми и љубители на фудбалот.




   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација