Жан Франсоа Домерк: Заеднички промовираме правилни вредности

Објавено на 22 Септември, 2014 во Вести

Фудбалската федерација на Македонија стана дел од новата програма на УЕФА за развој на фудбалот за млади – елитни фудбалери.

Во конкуренција на 15 национални асоцијации, ФФМ заедно со федерациите на Ерменија и Грузија ја доби поддршката на УЕФА и во следниот период ќе работи според програмата за развој на млади – елитни фудбалери. Жан Франсоа Домерк е одговорен на одделот за фудбал на УЕФА, поранешниот прославен француски фудбалер е во работна посета на нашата федерација и низ теоретска и практична програма ја претставува програмата за развој пред тренерите кои работат во системот на ФФМ.

-Новата програма на УЕФА е многу позитивна од аспект на почетниот развој на младите, а кога зборуваме за развој, не мислиме само на фудбалскиот напредок, за нас е многу значаен развојот на младите и како личности со вистински вредности кои минуваат низ добар едукативен процес. Не радува тоа што вашата федерација веќе работи според дел од нашата програма, тоа за нас е многу важно бидејќи ни треба партнер кој веќе ја има поставено базата. За ФФМ тоа е фудбалската академија и младинските селекции, а наша цел е да ви помогнеме во целост да ги реализирате тие проекти и заеднички да се радуваме на новите  играчи кои ќе ги создадеме во иднина. ФФМ има филозофија за работа со млади категории, знаеме дека започнавте и со спроведување на Националната програма за развој на младинскиот фудбал. Ние нема да ви наметнуваме нов начин и друга филозофија на работа, само ќе се обидеме да ви помогнеме да го остварите зацртаното низ семинари на кои ќе учествуваат ваши тренери во странство и стручни луѓе кои ќе дојдат во Македонија да ја презентираат својата програма пред тренерите.

Високиот претставник на УЕФА потенцира дека соработката со клубовите е исклучително важна, вели дека ФФМ не е конкуренција на било кој клуб и ја посочува соработката со клубовите како важна алка во процесот на создавање на квалитетни играчи.

-За федерацијата, па и за нас како носители на проектот е многу важно клубовите да ја сфатат програмата и целосно да се вклучат во остварување на целите кои произлегуваат од нашата програма. Ние работиме со деца кои имаат 14-15 години, сите ние кои сме вклучени во проектот мора да сфатиме дека ни требаат млади личности со „отворен ум“, а тоа ќе го остварат низ едукативниот процес, со квалитетна наставна програма, со изучување на вредности кои ги промовира УЕФА и со тренинг процес и техничка стратегија која веројатно е најважна во периодот кога младите се соочуваат со многу предизвици на теренот и надвор од него. За нас е многу важна инфрастурктурата, центарот кои ќе биде изграден за потребите на проектот и напредокот на тренерите кои се вклучени во процесот на создавање млади – елитни фудбалери. Целта на овие проекти е тактички, технички и физички да бидеме многу посилни и клубовите кои даваат млади играчи не треба да се плашат дека имаат било каква конкуренција, да го сфатат како визија на луѓе што сакаат да помогнат и да го подигнат нивото на фудбалот.

Жан Франсоа Домерк е поранешен француски репрезентативец, беше дел од славната генерација на „триколорите“ предводена од Мишел Платини која триумфираше на Европското првенство 1984. година. Домерк е поранешен фудбалер на Олимпик Марсеј и функционер во ПСЖ.

-Со радост се присетувам на моментите кога триумфиравме на Европското првенство, постигнав два гола во полуфиналето против Португалија, а Платини не водеше во финалниот натпревар за победа против Шпанија. Тоа беа времиња кога фудбалот беше многу поразличен од денешниот, времињата се менуваат, а сите ние мораме да се прилагодуваме на условите денеска. Учиме, откриваме нови работи и убеден сум дека сите сакаме успех. Со напорна работа ќе го достигнеме. 
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација