Вујадин Станојковиќ го објави списокот на фудбалери за квалификацискиот турнир за репрезентации до 19 години

Објавено на 31 Октомври, 2017 во Вести, До 19 год


Македонската репрезентација до 19 години од 8. до 14. ноември во Скопје ќе ги одигра натпреварите од квалификацискиот турнир за пласман во УЕФА Елитна рунда за Европско првенство. Македонија е во група со Белгија, Швајцарија и Лихтенштајн. Селекторот на Македонија до 19 години, Вујадин Станојковиќ за натпреварите на тренинг центарот „Петар Милошевски“ ќе смета на следните 22. фудбалери:

Голмани: Христијан СТЕВКОВСКИ (Скопје), Благојче ИВАНОВ (Силекс), Методија ВЕЛКОВСКИ (Вардар);

Одбрана: Агрон РУФАТИ (Локомотива Загреб, Хрватска), Антонио МИТРЕВ (Балзан, Малта), Филип АНТОВСКИ (Вардар), Тодор ТОДОРОСКИ (Вардар), Филип ТРАЈАНОВСКИ (Хакен, Шведска), Кирил РИСТОВСКИ (Борец), Оливер СТОИМЕНОВСКИ (Карабах, Азербејџан);

Среден ред: Марко ФЕРУКОСКИ (Офенбах, Германија), Димитар МИТРОВСКИ (Спортинг Лисабон, Португалија), Јани АТАНАСОВ (Академија ПАНДЕВ), Енис ФАЗЛАГИЌ (Шкендија), Стефан БОГДАНОВСКИ (Спартак Трнава, Словачка), Дарко ЧУРЛИНОВ (Келн, Германија), Елиф ЕЛМАС (Фенербахче, Турција), Миле ТОДОРОВ (Работнички), Филип СТОЈЧЕВСКИ (Вардар);

Напад: Кристијан ТРАПАНОВСКИ (Славија Прага, Чешка), Бојан МИОВСКИ (Карабах, Азербејџан), Бојан КОЛЕВСКИ (Вардар);

На 8. ноември турнирот го отвораме против Швајцарија со почеток во 13:00 часот, во истиот термин на 11. ноември играме со Белгија, а последниот дуел на 14. ноември исто така во 13:00 часот го играме против Лихтенштајн.   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација