В.Д. претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини одржа состанок со амбасадорот на Мексико

Објавено на 07 Март, 2019 во Вести


В.Д. претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини заедно со селекторот на А репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски одржаа состанок со амбасадорот на Република Мексико од Белград, Марко Антонио Гарсија Бланко и почесниот конзул на Мексико во Македонија, Енвер Малиќи во хотел „Парк“ во Скопје.

Во таа пригода првиот човек на ФФМ му врачи дрес од македонската репрезентација на амбасадорот од Мексико истакнувајќи дека „Амбасадорот Гарсија Бланко е голем поддржувач на фудбалот и нас ни е мило што добивме пријател кој е влијателен во еден сериозен и моќен фудбалски сојуз како мексиканскиот. Овој продуктивен состанок секако ќе биде од помош за отворање врата за соработка меѓу двете федерации на различни полиња. ФФМ како мала федерација секогаш е подготвена да ги слушне и користи искуствата на големите фудбалски сојузи, како мексиканскиот кој „произведува“ фудбалери од светски ранг, а нивната репрезентација речиси секогаш е дел од големите натпреварувања, изјави в.д. претседателот на ФФМ. Муамед Сејдини дополни дека „Мексико е една од атрактивните репрезентации и на состанокот секако стана збор за евентуален пријателски натпревар меѓу нашата најдобра селекција и Мексико, но исто така разговаравме и за можноста да го споделиме искуството во однос на работата со младите фудбалери и репрезентации“. 


   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација