Ванчо Балевски: Шкотска е фаворит, но се надевам на добра игра

Објавено на 28 Ноември, 2015 во А репрезентација жени

Македонската женска А репрезентација во недела го игра последниот квалификациски натпревар оваа година, против Шкотска на гостински терен.

Во пресрет на ова тешко гостување разговаравме со селекторот Ванчо Балчевски, како и со Наташа Андонова и Гентијана Рочи.

„Шкотска е фаворит на овој натпревар, како што покажаа и во Скопје каде извојуваа победа. Се надевам дека на утрешниот натпревар ќе креираме добра игра, како на натпреварот против Белорусија пред три дена во Скопје. Ќе дадеме максимум и ќе го искористиме комплетниот потенцијал со кој располага оваа репрезентација“ - изјави селекторот Ванчо Балевски.

„Се надевам на добра игра, девојките ќе дадат се од себе да ги повториме добрите моменти од играта со Белорусија“ - накусо изјави капитенката Наташа Андонова.

На натпреварот против Шкотска во Скопје, единствениот погодок за нашата репрезентација го постигна Гентијана Рочи, што воедно е и единствениот погодок во досегашните квалификациски натпревари за нашата репрезентација. Во пресрет на гостувањето во Шкотска таа изјави: Секогаш е тешко да се игра против Шкотска. Тие се одлична репрезентација. Во овој момент единствено се надевам дека и јас и колешките од репрезентацијата ќе прикажеме добра игра и дека ќе го дадеме максимумот со една тимска игра.

Натпреварот ќе биде одигран на 29.11.2015 г. со почеток во 15.00 часот.
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација